5 tipů pro méně bolestivou menstruaci

Menstruace jako ukazatel našeho zdraví

„Ježiši zase jsem to dostala.“ Tuhle větu jsem si od svých třinácti let opakovala snad každý měsíc. A jak to máte s příchodem menstruace vy? Radujete se, jste naštvané nebo vám to je tak nějak jedno? Začala jsem tímto tématem, jelikož právě průběh naší menstruace je největším ukazatelem našeho zdraví.

Bohužel už tady začíná problém, kterým je vztah k menstruaci jako takové, a který většinou dospívající dívka přebírá od své matky. Když se nad tím všechny teď zamyslíte, jak mluvila vaše maminka doma o menstruaci, mluvily jste vůbec o ní nebo jste v onen den dostaly do ruky vložky případně tampóny se slovy a takto to teď bude každý měsíc, musíš si zvyknout. 

Ač je dnešní doba hodně otevřená a přístupná všem možným tématům, ve většině případech to chodí tak, že dívky se toho o menstruaci než poprvé přijde moc od svých maminek nedozví. Je to stále téma, které se moc neřeší, což je dle mého názoru chyba. Už samotný vztah k menstruaci je stěžejní, to jak menstruaci vnímáme, ovlivňuje, jak bude menstruace probíhat, což můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Vzpomínám si, že mi párkrát mamka něco na toto téma řekla, ale rozhodně to nebylo nic podrobného.  Nejvíce jsem se o menstruaci a celém našem menstruačním cyklu dozvěděla sama a to díky svému samostudiu za poslední roky. Když zalovím v paměti a vzpomenu si na svou první menstruaci, moc nadšená jsem z toho nebyla, ba spíše naopak, jelikož jsem byla jedna z prvních ve třídě a bála jsem se s tím komukoliv svěřit.

Slíbila jsem vám pár konkrétních rad, jak bolestivou menstruaci zmírnit. Tady jsou tipy, které zabírají mně, když se. u mě bolesti rozjedou.

1. Úplně stěžejní je vytvořit si k menstruaci kladný vztah

Já vím, že si některé řeknete, jak to můžu vůbec napsat, ale je to pravda. Začněte tím, jak menstruaci nazýváte slovo „krámy“ ve vztahu k menstruaci už navždy vymažte ze svého slovníku. Určitě najdete příjemnější názvy jako jsou třeba měsíčky a menstruace.

A proč mám mít vůbec radost, že menstruace přišla? Menstruace je ukazatel našeho zdraví, pokud tělo pracuje tak jak má a nic mu nechybí, mozek pak posílá signál, že i menstruace můžu přijít.

Menstruace NEMÁ BOLET.

 Abych to více přiblížila, znamená to, že by vás neměla omezovat v rámci běžného života. Můžeme jít do práce, nemusíme si brát volno apod. Pokud jsou ale bolesti silné, že si musíme brát dovolenou, nemůžeme jít ani na procházku, tak je na místě se zastavit a zamyslet, čím by to mohlo být? Položte si to otázku Co jste tento měsíc zažila, byla jste ve stresu, bylo toho hodně v práce nebo jste se stěhovali či byla nemocná? 

Když přijdou naše dny, je to přesně ten čas, kdy byste měla být v klidu, nedělat důležitá rozhodnutí a spíše si zrekapitulovat třeba minulý měsíc. Je to čas pro nás ženy, čas se v klidu zaměřit na sebe a na naše pocity, tak toho využijme. Někdy zkuste pozorovat jaký je u vás rozdíl v průběhu menstruace, když jste celý měsíc ve stresu nebo naopak, když jste v klidu a máte vše hotové. Je na průběhu menstruace něco jinak? Dejte vědět, jak je to u vás?

S tím souvisí má druhá rada, na menstruaci nenadávejte!  „Achjo, už je to zase tady, zase jsem to dostala, to bude opruz.“ Zkuste si někdy říct, už se těším na příští víkend, až přijdou moje dny, tyhle dny jsou jenom pro mě a mou vnitřní ženu, které si užiju sama pro sebe a těším se, že budu odpočívat.

Pokud to zrovna vyjde na dny, kdy jste v práci, zkuste si to naplánovat tak, aby jste v tyto dny neměla jednání s lidmi a vyberte si práci, u které ostatní nepotřebujete. Pokud se ani tomu nevyhnete, tak si jednoduše naplánujte klid hned jak přijdete z práce, pusťte si oblíbený film, uvařte si bylinkový čaj, dejte si něco dobrého a nechte si odpoledne jen pro sebe a uvidíte ty zázraky v podobě méně bolestivé menstruace. 

S tím už souvisí druhý bod…

2. Odpočívejte.

Díky menstruaci se můžeme na chvíli v této uspěchané době zastavit. Jedná se o fázi cyklu, která slouží k tomu, aby žena nabrala síly na nové začátky, je to ideální doba na rozjímaní a přemýšlení, tak toho využijte. Pokud k vám menstruace chodí pravidelně o to lepší a vy si už dopředu můžete na tyto dny naplánovat méně práce, protože následující týden toho stihnete dvakrát tolik, tomu věřte. 🙂 Během tohoto období se žena většinou nejlépe cítí sama v bezpečí domova, tak se naslouchejte a udělejte to tak, je to totiž úplně v pořádku. 

3. Suché teplo

Pořiďte si nahřívací polštářek, dá se koupit v několika velikostech, takže si pořiďte klidně menší a můžete si ho vzít i do práce a ohřát v mikrovlnce. V dnešní době se plní už různými výplněmi, já ten svůj mám s peckami, ty se mi osvědčily více, jak pohanka. Jednou se mi totiž stalo, že polštář se roztrhl, pohanka je menší, a nemusím vám vyprávět jak dlouho jsme z postele pohanku vybírali a ještě za měsíc jsem ji v posteli našla. Ručně vyrobené mají například na stránkách www.scuk.cz. (Tento obchod budu doporučovat často i v souvislosti s potravinami, takže až tam budete nakupovat, můžete se podívat i na polštářky).

4. Omezte mléčné výrobky a kofein.

Kofein má hodně stimulační účinky, a tím pádem v období menstruace nám nemusí úplně prospívat, zkuste si místo kávy uvařit bylinkový čaj (tady doporučuji značku Sonnentor – Pro klid ženy, ten je skvělý a koupíte ho v některých zdravých výživách, ale i ne internetu či na shora uvedených stránkách www.scuk.cz).

Mléčné výrobky jsou prozánětlivé, a proto během menstruace a minimálně týden před ní byste tyto výrobky měly omezit. Určitě bude nejlepší, když si to vyzkoušíte samy a uvidíte, jak vám to pomáhá, mně se to skutečně osvědčilo a vřele doporučuji. Stravu spojenou s menstruací, ale budeme ještě probírat.

5. Pohyb

Určitě si teď klepete na čelo, a říkáte si, jak vám můžu doporučit pohyb, když se svíjíte v bolestech. Pohybem, ale nutně nemyslím, že se musíte „oddělat“ v posilovně. Tady se určitě řiďte svým pocitem. Pokud nemáte větší bolesti, klidně do posilovny nebo na kruhový trénink jděte. Ale pokud vám nebývá dobře, doporučuji procházky nejlépe v přírodě. Šumění lesa a vůně přírody vám dodá sílu a chůze je nejlepší přirozený pohyb, jaký může být.

A co mi ještě k tomu krásně funguje, je dýchání. Zdá se to někdy neuvěřitelné zejména pro ženy s endometriózou, ale skvěle mi zabírá, když se natáhnu na podložku, zavřu oči a soustředím se jen na sebe a své tělo a začnu zhluboka dýchat do břicha a pomalu vydechovat. Udělejte několik opakování a uvidíte, jak křeče samy ustoupí. Znovu opakuji, je důležitý klid a soustředěnost, když budete roztěkané uprostřed pracovního shonu, tak vám to moc nepomůže.

BONUS tip na závěr 🙂

Koupel v epsomské soli a doplňování hořčíku

Obecně pravidelné doplňování hořčíku bych doporučila každé ženě a to bez ohledu na fázi cyklu. Co mně ale v období menstruace pomáhá nejvíce a nejrychleji je koupel v epsomské soli. Hořčík se vám krásně vstřebá do kůže a uleví se vám rychleji než, když hořčík přijmete v podobě tablet.

Tato forma není ani nějak drahá a seženete ji například na www.goodie.cz. Naložte se do vany cca na 15-20 minut s rozpuštěnou epsomkou solí. Teplá koupel v kombinací se solí vám okamžitě uleví od bolestí a zejména od menstruačních křečí, jelikož právě hořčík je na křeče skvělým pomocníkem.

Můj pohled na věc a vlastní zkušenosti

Od té doby, co snažím se svým tělem komunikovat a vciťovat se do něj, co mu vadí a jak je spokojené, je průběh mé menstruace poměrně hladký. Musím říct sama za sebe, že největší problém mi dělalo dodržování bodu číslo 1) a 2). Jako žena (dříve) zaměřená na výkon, jsem odpočinek téměř neznala a co se týče vztahu k menstruaci ten dobrý také nebyl. Už předem jsem byla vždy naštvaná, že to zase přijde v tu nejméně vhodnou dobu a neuvědomovala jsem si, jaká vzácnost pro nás ženy menstruace je, jak nás čistí a je ukazatelem našeho zdraví.

Sama jsem se ale poučila, před dvěma lety na podzim, jsem se rozhodla, že nutně potřebuji zhubnout, objednala jsem si jeden online hubnoucí program a začala podle něj jíst a cvičit, pokud jste četly můj příběh, víte, že jsem vždy své cíle plnila minimálně na 120 % a to jsem také udělala i při tomto programu, cvičila jsem ještě víc než bylo doporučeno, za měsíc jsem sice zhubla 4 kg, ale zároveň jsem také o svoji menstruaci na dva měsíce přišla.

Naštěstí jsem si vše rychle dala dohromady, navýšila jsem množství jídla a pohybu ubrala, no to jste měly vidět, jak obrovskou radost jsem tehdy měla, když menstruace zase přišla. Byla jsem tehdy na třídenním školení a moje spolubydlící na mě koukala, jako bych se asi zbláznila, že se raduju z toho, že jsem „to“ dostala.

Tehdy jsem pochopila, jaký vztah bych k menstruaci měla mít. Po celou dobu jsem totiž pomalu nevěděla, že menstruaci mám, bolest byla ta tam.

A takové poselství na závěr, buďte vděčné za to, že k vám menstruace každý měsíc pravidelně přichází, protože to je známka našeho zdraví, většinou se totiž setkávám s názory, že pokud, žena nechce otěhotnět, tak menstruaci nepotřebuje a akorát ji otravuje, ale to je dle mého názoru naprostý nesmysl, ale o tom zas příště. 

1 názor na “5 tipů pro méně bolestivou menstruaci”

  1. Pingback: Moje proč? - Kateřina Hrňová BLOG

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *